Refinancování hypotéky

Při refinancování hypotéky splatí klient stávající hypotéku novým úvěrem od jiné banky, většinou také hypotečním.

Banka může klientovi po skončení období fixace úrokové sazby nabídnout mnohem vyšší úrokovou sazbu na další období. Nová úroková sazba pro stávající zákazníky může být dokonce vyšší, než úroková sazba, na kterou banka láká nové klienty. Vyšší úroková sazba znatelně zvýší měsíční splátky a to může být velký zásah do rozpočtu dlužníka.

Na konci období fixace úrokové sazby může klient hypotéku nebo její část bez sankcí jednorázově splatit. Pokud nemá dostatek naspořených prostředků, může se pokusit usmlouvat výhodnější úrokovou sazbu nebo se zajímat o výhodnější nabídku konkurence a hypotéku přefinancovat. Stávající úvěr může splatit klasickou hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření, ale banky nabízejí také speciální produkty na refinancování pro nespokojené zákazníky od konkurence.

Výhodou speciálních úvěrů na refinancování je jednodušší administrativa související s jejich vyřízením. Většinou není třeba předkládat nový odhad tržní hodnoty nemovitosti, protože banka může akceptovat ocenění, které není starší než 6 let. Současnou tržní hodnotu pak banka odhadne na vlastní náklady. Je pravděpodobné, že cena nemovitosti vzrostla a úvěr pak představuje nižší procento z ceny zastavené nemovitosti. To může znamenat také nižší úrokovou sazbu. Banky zpravidla nevyžadují doklady o výši příjmů, postačí jim, když klient prokáže, že stávající hypotéku řádně splácí. Klient si při vyřizování nové hypotéky může sjednat jinou dobu splácení a tím upravit výši měsíčních splátek. Pro výpočet, zda se vyplatí hypotéku refinancovat, existují na internetu různé kalkulačky.

V případě, že klient zvažuje možnost refinancování hypotéky, měl by se o výši nové úrokové sazby informovat včas, alespoň dva měsíce před koncem fixace, to znamená dříve než banka sama oznámí novou výši úrokové sazby. Vyřízení nové hypotéky trvá několik týdnů, někdy i dva měsíce. Stávající hypotéku lze přefinancovat kdykoliv v době splácení, ale při splacení v jiném termínu, než na konci období fixace, je třeba počítat s poměrně vysokými poplatky za předčasné splacení úvěru.